kontakt@chemialux.pl
Darmowa dostawa już od 299 zł
663364860 Pon-Pt. 7:00-15:00
plama z rozlanego wina

Rozlane wino na dywanie – jak skutecznie pozbyć się plam po winie?

Każda wprawiona gospodyni domowa wie, że czerwone wino to jedna z trudniejszych plam do usunięcia. Już na samą myśl o wsiąkającym w głąb włókien dywanu robi się nieprzyjemnie. Świadomość o długotrwałym czyszczeniu i jego bezskutecznym efekcie potrafi przyprawić nie jedną właścicielkę dywanu o ból głowy. Winogrona, a raczej ich skórki z których produkowane jest wino zawierają antocyjany, które nadają temu napojowi czerwony kolor. Wskazany związek bardzo łatwo przyczepiają się do tkanin i włókien dywanów co czyni je trudne do usunięcia.

Od czego zacząć usuwanie plam po winie?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii. Pierwsza ważna rzecz to czas działania, ważny jest moment wniknięcia w wewnętrzna część włókien. Drugim punktem jest rezygnacja z szorowania rozlanej plamy – takie ruchy sprawiają mocniejsze osadzenie cząstek pigmentu w tkaninach, w wyniku czego plama rozprzestrzeni się na większą cześć dywanu.

Chemia gospodarcza – jakie środki czyszczące na plamy po winie?

W zależności od tego jaką posiadamy w mieszkaniu chemię gospodarczą, należy pamiętać by nie stosować takich detergentów jak: środki do prania czy do zmywarek oraz innych silnych środków czyszczących, które mogą uszkodzić włókna nieodwracalnie.

Dywany wełniane należą do grupy dywanów wrażliwych na związki zasadowe, dlatego należy unikać detergentów posiadających w swoim składzie niebezpieczne związki np. płyn do mycia naczyń lub mydło.

W momencie gdy stosować będziesz środki czyszczące i wybielające, w których składzie znajduje się nadtlenek wodoru musisz w pierwszej kolejności sprawdzić jaka będzie jego reakcja na twój dywan. W tym celu warto zrobić to na niewielkim kawałku, może być to miejsce które jest zazwyczaj schowane bądź nie będzie rzucało się w oczy w przypadku uszkodzenia. Takie sprawdzenie pozwoli uniknąć Ci niepożądanych przebarwień lub odbarwień, a nawet zniszczenia włókien. Stosując chemię gospodarczą, należy pamiętać, że wykorzystana niezgodnie z zaleceniami producenta może wykonać więcej szkody niż pożytku.

Plama po winie jak skutecznie się jej pozbyć?

Na pozbycie się skutecznie plam po rozlanym winie nożna zastosować kilka trików takich jak:

  • użycie sody oczyszczonej dostępnej w każdej kuchni,
  • użycie białego wina do wybawienia plamy po czerwonym winie,
  • zrobienie roztworu z jednej łyżki octu i łyżką płynu do mycia naczyń rozcieńczonego w dwóch szklankach wody,
  • użycie soli kuchennej.

O czym należy pamiętać przy usuwaniu plamy po czerwonym winie z dywanu?

Próba usunięcia plamy po winie może okazać się czymś trudnym. Znajdziesz tu wskazówki, dzięki którym czynność ta nie będzie już takim dużym problemem.

  • Woda gorąca, letnia czy zimna – ważnym punktem w usuwaniu zabrudzeń po winie jest użycie wody o odpowiedniej temperaturze – unikaj gorącej wody lub ścierki. Lepiej zastosować jest zimną wodę i zwilżoną szmatkę, która ma lepsze właściwości do pochłaniania rozlanych płynów. W momencie usunięcia rozlanego wina lub innego napoju możesz przetrzeć je szmatką z gorącą wodą.
  • Serwetki i ręcznik – warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju chłonne artykuły np. serwetki i ręcznik kuchenny najlepiej białe, pozbawione różnych kolorowych wzorów. Kolorowe, zwłaszcza tej słabszej jakości mogą zacząć puszczać „farbę” i przyniesie to więcej szkody niż pożytku.
Dodaj komentarz

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping