Wnętrza industrialne są bez wątpienia charakterystyczne i stylowe. Ich unikalny wygląd nie tylko sprawia, że mieszkanie lub dom prezentuje się jak z katalogu. Wnętrza urządzane w stylu industrialnym to też pomieszczenia niezwykle łatwe w codziennym sprzątaniu i utrzymywaniu porządku. Co więc wyróżnia styl industrialny i jak podnosi to funkcjonalność mieszkania?
Główne założenia stylu industrialnego
Styl industrialny jest inspirowany przede wszystkim trendami amerykańskich lokali z połowy XX wieku. Właśnie w tych czasach wiele opuszczonych fabryk i innych obiektów przemysłowych zaczęto przekształcać w mieszkania dla społeczeństwa. Nie były to jednak wnętrza tradycyjne, lecz nowatorskie – wykorzystujące różne oryginalne elementy wyposażenia tych fabryk. Takie mieszkania ponadto wyróżniały się wysokimi sufitami i dużą ilością wolnej przestrzeni – często lokale miały nawet dodatkowe piętro, do którego prowadziły zwykłe metalowe schody.
Obecnie styl industrialny jest bardzo popularny w mieszkaniach o standardowych parametrach, ale urządzanych z myślą o unikalnych meblach i dodatkach, które nadają pomieszczeniom tego przemysłowego charakteru. To aranżacje zwykle bardzo proste i surowe, a zatem niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości. Takie wnętrza są też bardzo zbliżone wizualnie do przestrzeni loftkowych, podobnie otwartych, przestronnych i niemal całkowicie pozbawionych ścian działowych. Co więcej, styl ten przenika się ze stylem minimalistycznym.
Industrializm idzie w parze z minimalizmem
Prawdziwie industrialny styl powinien iść w parze z minimalizmem, na wzór opustoszałych lokali przemysłowych. Tak urządzane wnętrza cechuje niemal całkowity brak ozdób. Należy wybierać za to użytkowe przedmioty, które mają proste formy i pasują do surowości pomieszczeń. To właśnie takie elementy często są jedynym akcentem dekoracyjnym w mieszkaniach o stylu industrialnym.
Minimalizm to też ogromne ułatwienie w przypadku regularnego sprzątania domu czy mieszkania. Brak nadmiaru mebli i dodatków oraz materiały proste w czyszczeniu i pielęgnacji to gwarancja szybkiego i efektywnego sprzątania. W łatwy sposób więc można utrzymywać wnętrza w czystości, a nawet przedświąteczne porządki wymagają tylko niewiele większego nakładu pracy.
Industrialne wyposażenie łatwe w sprzątaniu
Surowce wykorzystywane do produkcji mebli w stylu industrialnym są materiałami, które bardzo łatwo jest czyścić i pielęgnować. W takich aranżacjach dominuje bowiem głownie ciemny, elegancki metal, który wystarczy nawet regularnie wycierać z kurzu odpowiednią miękką ściereczką do sprzątania na sucho lub w wersji nawilżonej wodą i na przykład płynem do mycia naczyń.
Jeśli chodzi o meble z metalu, to bardzo popularne są metalowe regały, nóżki stołów, krzeseł i foteli, czy też półki. Meble takie w dodatku mają najczęściej zwykłe, geometryczne kształty bez żadnym zdobień i zakamarków, które niepotrzebnie gromadziłyby kurz.
Podobne łatwo czyści się przykładowo płytki podłogowe lub ścienne imitujące beton – czyli kolejny bardzo charakterystyczny element industrialnych wnętrz. Na ścianach dodatkowo często nakłada się cegłę dekoracyjną, którą również bez problemu można czyścic szmatką z wodą lub chusteczkami nawilżanymi do sprzątania. Podobnie z łatwością można także przecierać meble z zaimpregnowanego drewna oraz szklane elementy szafek czy witryn.
Brak ozdób a sprzątanie wnętrz industrialnych
Niewielka liczba mebli i dodatków we wnętrzu industrialnym sprawia, że codzienne sprzątanie ogranicza się do kilkuminutowego ścierania kurzu z szafek i czyszczenia blatu kuchennego. Dużą, pustą podłogę natomiast można myć z pomocą robota odkurzająco-myjącego, by cieszyć się uzyskanym wolnym czasem. Bez wątpienia pomaga w tym też fakt znikomej liczby ozdob w takich pomieszczeniach.
Najczęściej spotykane elementy dekoracyjne w stylu industrialnym to bowiem jednocześnie przedmioty użytku codziennego, jak lampy stołowe i podłogowe, duże donice z kwiatami, zasłony czy prosty dywan położony przed zestawem wypoczynkowym. Popularnym elementem wyłącznie dekoracyjnym w takich wnętrzach są natomiast pojedyncze obrazy na ścianie – najczęściej o dużym formacie i z abstrakcyjnym motywem, które nadal można łatwo odkurzyć.