Ściany w kuchni są zazwyczaj szczególnie narażone na zabrudzenia. To właśnie tam się dużo gotuje – nie tylko na co dzień, ale też na przykład szykując potrawy i przekąski na różne domowe przyjęcia. Wtedy nietrudno o zachlapanie ścian sosem lub gorącym tłuszczem. W dodatku maluchy również potrafią mocno pobrudzić ściany, dotykając je nieumytymi rączkami. W jaki sposób więc dbać o tę powierzchnię, by kuchnia zawsze była czysta i estetyczna?
Jakie ściany najłatwiej się czyści?
Aby ściany kuchenne dobrze się myło, warto przede wszystkim odpowiednio je wykończyć. Najlepiej użyć do tego specjalistycznej farby wysokiej jakości, przeznaczonej do powierzchni o zwiększonej wilgotności, jak właśnie kuchni, w której często unosi się gorąca para, a ryzyko zachlapania cieczami jest bardzo duże.
Żeby poplamione ściany w kuchni dobrze się myły, najlepiej zawczasu sięgnąć po trwałą farbę, na przykład ceramiczną, która jest wysoce odporna nie tylko na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, ale też nawet na uporczywe zabrudzenia. Takie farby to doskonały wybór do intensywnie użytkowanych kuchennych ścian.
Mycie ścian łatwo zmywalnych
Ściany pokryte zmywalną farbą zwykle czyści się bardzo łatwo. Nieduże, nieinwazyjne plamy wystarczy przetrzeć jedynie miękką gąbką kuchenną lub delikatną szmatką zwilżoną wodą. W razie potrzeby można również użyć płynu do mycia naczyń. Taki środek najczęściej też dobrze sobie radzi z tłustymi plamami, na przykład po sosach, olejach czy sokach owocowych.
Aby dobrze czyścić ściany w kuchni, gąbkę lub szmatkę najlepiej na bieżąco płukać w czystej wodzie. Poza tym zaleca się myć taką powierzchnię łagodnymi, kolistymi ruchami. Na końcu powinno się lekko osuszyć umytą ścianę pionowymi ruchami, by nie pozostały na niej niepotrzebne i nieestetyczne zacieki.
Jak myć kuchenną ścianę, by jej nie uszkodzić?
Aby nie uszkodzić ścian pokrytych farbą, wszystkie nieczystości najlepiej czyścić od razu, by nie dopuścić do zaschnięcia plam. Takie zabrudzenia bowiem o wiele trudniej się potem usuwa, natomiast intensywne szorowanie ściany bez wątpienia szybko ją zniszczy. Podobnie ścianę uszkodzi mycie jej z pomocą na przykład druciaków kuchennych. Poza tym warto od razu umyć poplamioną ścianę w całości, by później jej powierzchnia pozostała gładka i jednolita kolorystycznie.
Kiedy potrzebne jest czyszczenie ścian w kuchni, trzeba też pilnować, by gąbka lub szmatka była bardzo dokładnie odsączona z wody, ponieważ może to doprowadzić do starcia farby i pojawienia się prześwitów. Poza tym należy zwrócić uwagę na detergenty, jakie zostaną wybrane do wyczyszczenia plan na kuchennej ścianie. Powinien to być delikatny płyn myjący. Bezpieczna będzie też niewielka ilość łagodnego mydła, na przykład malarskiego.
Czyszczenie płytek ściennych w kuchni
Płytki kuchenne nie tylko chronią ścianę przed zabrudzeniem, ale też pełnią dużą rolę w kształtowaniu estetyki pomieszczenia. Dlatego zabrudzone płytki na ścianach warto myć regularnie, nawet każdego dnia, przecierając je szmatką lub gąbką z wodą, albo z pomocą środków czyszczących, jak na przykład odtłuszczacz. W przeciwnym razie nakładające się na siebie warstwy osadów z gotowania i tłuste plamy stworzą zabrudzenia bardzo trudne do usunięcia.
Zaniedbane i zbyt rzadko myte płytki na kuchennych ścianach w dodatku tracą swoje walory dekoracyjne. Robią się matowe i bez wyrazu, a często też wręcz szpecą kuchnię. Poza tym silnie zabrudzone płytki kuchenne trzeba później myć o wiele dłużej, tracąc czas i energię. Same płytki zaś mogą ulec uszkodzeniu przy intensywnym tarciu.
Jakie akcesoria wykorzystać do mycia ścian z płytkami w kuchni?
Zastanawiając się jak czyścić poplamione płytki w kuchni, warto też pamiętać o korzystaniu z przeznaczonych do tego akcesoriów. Powinny to być przede wszystkim miękkie szmatki z mikrofibry lub delikatne gąbki kuchenne, które nie zniszczą powierzchni płytek. Takie materiały doskonale nadają się nie tylko do płytek gresowych, ale też ceramicznych czy nawet szklanych. Jeśli zaś chodzi o szczoteczki do czyszczenia, to bardziej zaleca się wykorzystywanie ich do płytek podłogowych, ale również i w tym przypadku powinny być to szczotki z miękkiego, odpowiednio dobranego włosia.
Umyte płytki ścienne warto na bieżąco osuszać, również miękką szmatką, albo specjalną ściągaczką do wody. To sprawi, że ściana kuchenna będzie miała gładką i błyszczącą powierzchnię, a wilgoć nie będzie zalegać na płytkach, grożąc ich uszkodzeniem. Co więcej, do samego mycia takich płytek należy wybierać tylko właściwe detergenty. W tym przypadku nada się z pewnością płyn do mycia naczyń, a także dobrej jakości płyn do mycia szyb.