Jeśli chcesz, aby Twoja zmywarka służyła Ci jak najdłużej, a naczynia, które w niej zmywasz, były zawsze czyste i lśniące, musisz pamiętać o jej regularnym gruntownym czyszczeniu. Musisz więc zaplanować raz na jakiś czas gruntowną pielęgnację zmywarki. Wiele osób, gdy zauważy pierwsze większe nagromadzenie się resztek jedzenia i osadów, zadaje sobie podstawowe pytanie: Jak umyć i czym wyczyścić zmywarkę?
Porady dotyczące czyszczenia zmywarki
Na przestrzeni lat, odkąd wymyślono zmywarkę do naczyń, powstało kilka zasadniczych porad, które są pomocne przy czyszczeniu lub odświeżaniu wewnętrznej części tego urządzenia, tak by nie było to czynnością żmudną i trudną. Gdy występują trudności w doczyszczeniu trudno dostępnych miejsc, idealnie sprawdzą się specjalne środki do mycia zmywarki, które oferuje sklep internetowy z chemią niemiecką. Warto poznać również domowe sposoby, które przydadzą się osobom nieposiadającym specjalistycznych produktów.
Ciekawostka: Pierwsza zmywarka została wynaleziona w 1886 roku przez Josephine Cochrane. Miała dość ciągłego ręcznego mycia delikatnych naczyń, więc wynalazła urządzenie, które mogło to robić za nią
Systematyczne czyszczenie zmywarki wydłuża jej działanie
Zmywarka to urządzenie w kuchni, które jest bardzo pomocne w każdym domu. Pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas, odciążając Cię od konieczności codziennego ręcznego mycia naczyń. Jednak musisz pamiętać o jej prawidłowej konserwacji. W przeciwnym razie może dojść do niechcianych uszkodzeń. Brak zabiegów pielęgnacyjnych może skutkować utratą połysku naczyń, przytkaniem filtrów lub osadzaniem się resztek jedzenia.
Do dbania o prawidłowe funkcjonowanie urządzenia możesz wykorzystać specjalne środki czyszczące, które z łatwością zakupisz w sklepie internetowym lub stacjonarnym. Możesz także wykorzystać domowe sposoby czyszczenia dostępne w każdej kuchni. W takim przypadku użyj:
- sody oczyszczonej,
- octu,
- ściereczki z mikrofibry,
- gąbki lub zmywaka,
- płynu do mycia naczyń,
- szczoteczki do zębów,
- kwasku cytrynowego.
Czyszczenie zmywarki domowymi sposobami
Pielęgnacja zmywarki – czyszczenie sodą oczyszczoną
Soda oczyszczona jest dostępna w każdej kuchni. Wsyp ją do komory na tabletki lub kapsułki do zmywania. Ustaw program o najwyższej temperaturze. Po skończeniu cyklu mycia wstępnego wlej na dno zmywarki odmierzoną szklankę octu. Dopiero w tym momencie zaleca się wlać ocet i odczekać do końca programu.
Czyszczenie zmywarki octem – sposób na kamień
Ocet jest skutecznym środkiem zaradczym na osady z kamienia, ale nie zastępuje regularnej pielęgnacji zmywarki. Systematyczne usuwanie resztek po każdym cyklu zmywania oraz sprawdzanie filtra i przeprowadzanie okresowych konserwacji zalecanych przez producenta pomogą utrzymać zmywarkę w dobrym stanie przez wiele lat.
Czyszczenie zmywarki sodą i octem
Soda i ocet mogą być skutecznym sposobem na usunięcie osadów i zabrudzeń wewnątrz urządzenia oraz pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Myjąc octem i sodą, oczyścisz między innymi koszyk i sitka na sztućce, przegródki i uszczelki. Pozbędziesz się osadów wapiennych, umyjesz drzwiczki, odtłuścisz filtr oraz umyjesz dysze i ramiona. Po wykonaniu tych kroków zmywarka będzie o wiele czystsza i bardziej efektywna.
Ciekawostka: Jeśli chcesz, aby Twoja zmywarka pachniała świeżo, możesz wrzucić do niej połowę cytryny. Cytryna nie tylko odświeży wnętrze, ale również pomoże usunąć tłuszcz i osady.
Jak prawidłowo czyścić zmywarkę?
Przygotowanie przed gruntownym czyszczeniem
Przed rozpoczęciem domowego czyszczenia zmywarki warto wyjąć z niej wszystkie elementy – nie tylko naczynia, ale także kosze na sztućce. Resztki jedzenia mogą zalegać na tych elementach. Można je od razu umyć pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do naczyń.
Czyszczenie wewnętrznych części zmywarki
Czyszczenie filtra – Kolejnym krokiem jest wyjęcie filtrów, które są nieodzownym elementem zmywarki odpowiedzialnym za zatrzymywanie resztek jedzenia. Jeśli filtr był dawno nieczyszczony, w jego drobnej siatce znajdują się drobinki jedzenia. Należy umyć go ręcznie pod bieżącą wodą. Jeśli osadził się kamień, użyj octu. Po umyciu osusz filtr i zamontuj go ponownie.
Usunięcie zacieków na panelu i drzwiach zmywarki – Tę czynność należy wykonać po każdym umyciu naczyń. Całe drzwi, łącznie z bokami i panelem z przyciskami, przemyj wilgotną ścierką. Jeśli rzadko wykonujesz tę czynność, możesz się zdziwić, jak dużo brudu może się tam osadzać. Gruntowne porządki w zmywarce wymagają poświęcenia uwagi niektórym elementom. Trudno dostępne zakamarki możesz wyczyścić szczoteczką do zębów. W celu dokładnego czyszczenia trudno dostępnych miejsc warto zaopatrzyć się w specjalne środki do mycia zmywarki dostępne w sklepach internetowych.
Czyszczenie uszczelek – Gruntowne czyszczenie zmywarki obejmuje również uszczelki. Można je wyjąć zgodnie z instrukcją lub umyć wewnątrz zmywarki bez konieczności ich wyciągania. Ten drugi sposób zmniejsza ryzyko niewłaściwego ponownego założenia uszczelek.
Jak często czyścić zmywarkę?
Regularne sprawdzanie czystości zmywarki to podstawa, aby zapewnić jej sprawne działanie, wydłużyć żywotność sprzętu i utrzymać wnętrze zmywarki bez szkodliwych bakterii i nieprzyjemnych zapachów. Regularna analiza stanu zabrudzenia raz na miesiąc to podstawa, zwłaszcza jeśli zmywarka jest często i regularnie używana. W przypadku rzadszego użytkowania takie porządki można przeprowadzać raz na trzy miesiące.
Jakie detergenty użyć do usunięcia zanieczyszczeń w zmywarce?
Środki chemiczne takie jak płyn do czyszczenia zmywarki i tabletki do czyszczenia zmywarki to podstawowe środki utrzymujące w stanie higienicznym dostępne w każdym sklepie stacjonarnym lub internetowym. Doskonale usuwają wszelkiego rodzaju osady, resztki jedzenia oraz zalegający tłuszcz w filtrze na powierzchni całej zmywarki.
Czy można jednocześnie czyścić zmywarkę i naczynia?
Nie jest zalecane. Zmywarka ma specjalny program czyszczący i nie jest przeznaczona do mycia naczyń w sposób, w jaki to robisz codziennie. W pierwszej kolejności dokładnie oczyść zmywarkę, a dopiero potem używaj jej do mycia naczyń. Upewnij się, że urządzenie jest czyste i gotowe do pracy, zanim umieścisz w nim naczynia.
Czy warto dbać o zmywarkę?
Tak, warto dbać o zmywarkę, ponieważ regularna konserwacja i właściwa pielęgnacja pomogą utrzymać jej efektywność, wydajność oraz przedłużą jej żywotność.
Ciekawostka: Nowoczesne zmywarki zużywają znacznie mniej wody niż mycie ręczne. W rzeczywistości mogą zużyć do 80% mniej wody na jedno mycie w porównaniu do tradycyjnego zmywania ręcznego.
[…] Przeczytaj także: Jak prawidłowo dbać o zmywarkę? […]
[…] Przeczytaj również: Jak prawidłowo dbać o zmywarkę? […]