kontakt@chemialux.pl
Darmowa dostawa już od 299 zł
663364860 Pon-Pt. 7:00-15:00
jak wyczyścić zmywarkę

Jak prawidłowo wykonać czyszczenie zmywarki?

Jeśli chcesz, aby Twoja zmywarka służyła Ci jak najdłużej, a naczynia, które w niej zmywasz były zawsze dokładnie umyte i lśniące, nie możesz zapominać o jej regularnym czyszczeniu. Musisz więc zaplanować raz na jakiś czas gruntowne czyszczenie zmywarki.

Na przestrzeni kilkunastu lat, odkąd wymyślono zmywarkę do naczyń powstało kilka zasadniczych porad, które są pomocne przy czyszczeniu lub odświeżeniu wewnętrznej części zmywarki, w taki sposób by nie było to czynnością żmudną i trudną. W momencie gdy występują utrudnienia w doczyszczeniu trudno dostępnych miejsc to idealnie do wykorzystania będą specjalne środki do mycia zmywarki, które oferuje sklep internetowy z chemią Niemiecką.

Systematyczne czyszczenie zmywarki wydłuża jej działanie

Zmywarka to urządzenie w kuchni, które jest bardzo pomocne w każdym mieszkaniu. Jest to sprzęt, który pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas. Odciąża Cię od konieczności codziennego ręcznego mycia naczyń, ale musisz pamiętać, o jej prawidłowej konserwacji. W innym przypadku może dojść do niechcianych uszkodzeń. Brak zabiegów pielęgnacyjnych może skutkować utratą połysku naczyń, przytkaniem filtrów lub też osadzanie się resztek jedzenia lub zacieków na naczyniach.

Wyczyszczona zmywarka przy pomocy środków do czyszczenia zmywarki
Wyczyszczona zmywarka przy pomocy środków do czyszczenia zmywarki

Do czyszczenia zmywarki możesz wykorzystać specjalne środki czyszczące, które z łatwością zakupisz w sklepie internetowym lub stacjonarnym. Możesz także wykorzystać domowe sposoby do czyszczenia, dostępne w każdej kuchni. W takim przypadku możesz użyć:

 • Sodę oczyszczoną,
 • Ocet,
 • Ściereczki z mikrofibry,
 • Gąbkę lub zmywak
 • Płyn do mycia naczyń,
 • Szczoteczkę do zębów.

Przed przystąpieniem do pierwszego gruntownego czyszczenia, warto dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, dołączoną do sprzętu przez producenta. Zawiera ona cenne wskazówki między innymi z jakich części składa się twoja zmywarka.

Przeczytaj również: Jakich rzeczy nie można myć w zmywarce

Jak prawidłowo czyścić zmywarkę?

Prawidłowe czyszczenie zmywarki możesz wykonać w następujący sposób:

Przygotowanie przed czyszczeniem – przed rozpoczęciem domowego czyszczenia zmywarki warto w pierwszej kolejności zacząć od wyjęcia z niej wszystkich elementów – nie tylko naczyń, ale także koszy w których układane są naczynia lub pojemnik na sztućce. Na nich mogą zalegać resztki jedzenia, pozbyć się można ich od razu pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do naczyń.

Czyszczenie wewnętrznych części zmywarki na co zwrócić uwagę?

 • Czyszczenie wewnętrznych filtrów – kolejnym krokiem jest wyjęcie filtrów, które są nieodzownym elementem zmywarki odpowiedzialnym za nie przedostanie się do rur resztek jedzenia – w przeciwnym razie mogą szybko się przytkać. Gdy filtr był dawno czyszczony, zapewne w jego drobnej siatce znajdują drobinki jedzenia np. resztki po sałatce czy przypalone elementy jedzenia. Należy umyć je ręcznie pod bieżącą wodą. Gdy zaobserwujesz, że osadził się kamień, należy wykorzystać ocet – rozpuści on zalegający osad. Gdy filtry będą już czyste należy je osuszyć i zamontować je ponownie w pierwotne miejsce.
 • Czyszczenie drzwi i panelu – tą czynność należy wykonać po każdym umyciu naczyń. Całe drzwi łącznie z ich bokami oraz panelem z przyciskami przemyj wilgotną ścierką. Gdy bardzo rzadko wykonujesz tą czynność możesz się zdziwić jak duża ilość brudu może tam się osadzać. Przeprowadzając gruntowne czyszczenie zmywarki, warto poświęcić niektórym elementom więcej uwagi. Trudno dostępne zakamarki możesz wyczyścić za pomocą szczoteczki do zębów. W celu dokładnego czyszczenia trudno dostępnych miejsc warto zaopatrzyć się w specjalne środki do mycia zmywarki dostępne w sklepie internetowym.
 • Czyszczenie uszczelek – do gruntownego czyszczenia zmywarki obejmuje również dokładne czyszczenie uszczelek. Jeśli chcesz naprawdę profesjonalnie podejść do zadania, nie możesz zapomnieć o tym elemencie. Można je całkowicie wyjąć, ale postępuj zgodnie z instrukcją lub umyj je wewnątrz zmywarki, bez konieczności ich wyciągania. Ten drugi sposób zmniejszy do minimum ryzyko związane z niewłaściwym ponownym założeniem uszczelek.
 • Czyszczenie zmywarki przy użyciu sody oczyszczonej – dostępna w każdej kuchni. Należy wsypać sodę oczyszczona do komory gdzie umieszczane są tabletki lub kapsułki do zmywania. Ustaw program o najwyższej temperaturze, w momencie skończenia cyklu mycia wstępnego wlej na dno zmywarki odmierzoną szklankę octu. Dopiero w tym momencie zaleca się wlać ocet na dno zmywarki i odczekać do końca programu.

Przeczytaj również: Jakich rzeczy nie można myć w zmywarce

4 comments

  […] Przeczytaj także: Jak prawidłowo dbać o zmywarkę? […]

  […] Przeczytaj również: Jak prawidłowo dbać o zmywarkę? […]

  […] wymaga regularnej pielęgnacji i czyszczenia. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie wykonać czyszczenie zmywarki, aby działała efektywnie i […]

  […] się, które produkty zdobyły najwyższą pozycję w naszym rankingu, a zarazem wykonywały czyszczenie zmywarki jak […]

Dodaj komentarz

Shopping cart

0
image/svg+xml

Brak produktów w koszyku

Kontynuować zakupy