Atopowe zapalenie skóry dotyka wielu osób – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Codziennie zmagają się oni z uciążliwymi dolegliwościami, które pragną łagodzić w każdy możliwy sposób. Dlatego poza regularną pielęgnacją skóry, osoby z AZS szczególnie dbają też o odpowiednie pranie swojej odzieży. Jednak obecnie rynek środków piorących jest tak nasycony, że czasem trudno jest wybrać produkty, które rzeczywiście pomogą. O czym więc pamiętać, piorąc ubrania osób z AZS?
Zapachowe środki piorące zmorą dla alergików skórnych
Chociaż wiele środków piorących wyróżnia się pięknymi kompozycjami zapachowymi, mogę one bardzo zaszkodzić osobom z AZS. Sztuczne zapachy są silnymi alergenami, które zazwyczaj znacznie pogarszają stan skóry chorego. W dodatku mocne perfumy dodane do składu płynów czy proszków do prania wnikają głęboko w strukturę tkanin i pozostają na ubraniach nawet po skończonym praniu, mimo jego płukania. Co więcej, to właśnie przez chemiczne kompozycje zapachowe, wiele osób nabywa atopowego zapalenia skóry.
Aby tego uniknąć, należy wybierać tylko bezzapachowe środki do prania lub środki mające w składzie naturalne olejki eteryczne w niewielkiej ilości. Jednak warto pamiętać, że takie olejki również bywają uczulające dla niektórych. Osoby z AZS mogą też sięgać po proszki lub płyny do prania ubrań niemowlęcych, jednak również i w tym przypadku trzeba dokładnie przestudiować skład produktu.
Atopowe zapalenie skóry a skład środków do prania
Osoby zmagające się z AZS powinny zwracać szczególną uwagę na składniki wybranych środków piorących. Gorszej jakości płyny i proszki mają często bardzo szkodliwy dla skóry skład. Mowa przede wszystkich o niebezpiecznych konserwantach, które według badań są jednymi z najsilniejszych alergenów, szkodliwych szczególnie dla dzieci. Domownicy cierpiący na atopowe zapalenie skóry, po założeniu ubrań wypranych w takich chemikaliach, zazwyczaj od razu dostają wykwitów i charakterystycznej pokrzywki.
Dlatego szukając dobrych środków do prania dla osób z AZS warto analizować skład upatrzonych produktów, wybierając propozycje stworzone z komponentów bezpiecznych zarówno dla zdrowia ludzkiego, jak i środowiska naturalnego. Warto też rozważyć zakup środków oferowanych przez znanych i sprawdzonych producentów, którzy już zdobyli zaufanie dużego grona konsumentów.
Pranie alergików – proszek czy płyn do prania?
Według niektórych badań, płyn do prania znacznie trudniej wypłukuje się z tkanin, a jego pozostałości mogą o wiele bardziej podrażniać skórę osób z AZS. Są jednak na rynku też płyny do prania o dobrym składzie, opartym na łagodnych środkach myjących. Wybierając właściwy płyn trzeba pamiętać jednak, by dać się skusić tylko sloganami od frontu, ale by czytać dokładnie całą etykietkę.
Jako bezpieczny środek piorący dla osób zmagających się z AZS można wskazać przede wszystkim proszki do prania o prostym, przejrzystym składzie. Takie proszki łatwiej wypłukują się z ubrań, niż płyny. Warto jednak mimo wszystko ograniczać też ilość proszku wsypywanego do pralki, by mieć większą pewność, że substancja nie zalega na tkaninach po zakończeniu prania.
Czysta pralka przed praniem ubrań osób z AZS
Czystą pralkę warto mieć zawsze, niezależnie od tego, czy domownicy cierpią na AZS. Jednak jest to szczególnie ważne właśnie wtedy, kiedy wyprane ubrania będą nosić osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry. Mowa o wnętrzu pralki, czyli miejscach niewidocznych na co dzień. Przykładowo w przewodach pralki mogą zalegać pozostałości proszku do prania. Warto więc co jakiś czas wykonać puste pranie, bez żadnych ubrań i detergentów, by oczyścić cały system kierujący wodą w urządzeniu.
Aby pozbyć się z pralki drobnoustrojów i bakterii szkodzących alergikom, trzeba też pamiętać o regularnym czyszczeniu bębna, szuflady na proszek i filtra, który gromadzi masę nieczystości. Warto też cyklicznie okamieniać pralkę środkami specjalnie do tego przeznaczonymi. Kompleksowa pielęgnacja urządzenia pozwoli na jeszcze bardziej bezpieczne i efektowne pranie, by domownicy walczący z AZS mieli znacznie większy komfort noszenia odzieży.