Gdy kończy się zima, a dni stają się coraz cieplejsze i dłuższe, a przez okno wpada coraz więcej promieni słonecznych, to znak, że dużymi krokami zbliża się wiosna. Oświetlona szyba potrafi dokładnie pokazać nam wszystkie niedoskonałości w postaci zabrudzeń, zanieczyszczeń i smug, jakie powstały w wyniku warunków atmosferycznych w okresie zimowym i wczesnowiosennym. Warto wykorzystać ten moment, aby nasze okna lśniły czystością i wpuszczały do wnętrza jak najwięcej światła.
Dlaczego warto myć okna wiosną?
Śnieg, choć biały, może pozostawiać po sobie osad. Krople roztopionego śniegu po zewnętrznej stronie szyby pozostawiają po sobie osad, chociażby ze spalin samochodowych lub dymu i smogu z komina w okresie sezonu grzewczego. W ten sposób powstają plamy na naszych oknach i framugach. Dobrze jest w pierwszej kolejności namoczyć takie zanieczyszczenia, tak, by plamy, które zaschły i są bardziej uciążliwe do usunięcia, mogły z łatwością zostać usunięte. Mycie takich okien za pomocą samej wody spowoduje, w pierwszej kolejności, stworzenie „arcydzieła” w postaci rozmazanej po całej powierzchni mazi, a ścierka czy szmatka od razu powędruje do pralki z dobrym proszkiem do prania.
Tradycyjne i nowoczesne metody mycia okien
Wcześniej do mycia okien były używane szare gazety lub papieru do polerowania. Dziś używamy mas przeróżnych ścierek, szmatek z mikrofibry, gąbek, ściągaczek ręcznych jak i elektrycznych. Warto przetestować sposoby naszych babć i porównać je z nowoczesnymi. Przekonasz się, który sposób jest dla Ciebie lepszy. Ściereczki z mikrofibry są szczególnie polecane, ponieważ nie zostawiają smug i są bardzo chłonne. Dobrze jest też użyć specjalnych płynów do mycia szyb, które bardzo dobrze usuwają brud i pozostawiają szyby lśniące.
Wiosenne porządki to idealny moment na mycie i testowanie płynów do szklanych powierzchni. W tym okresie zbliża się Wielkanoc, a to oznacza generalne porządki całego mieszkania. Za pomocą efektywnego detergentu do szyb i luster oraz odpowiedniego produktu szybko i z łatwością wyczyścisz zabrudzone okno. Duża ilość okien w Twoim mieszkaniu może Cię zniechęcać do ich umycia oraz zużycia dużej ilości płynu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Sprzątanie może także okazać się czasochłonne i pracochłonne. Możesz też być osobą, która pracuje w firmie oferującej usługi sprzątające dla innych firm znajdujących się w biurowcach, firm remontowych lub być zatrudnioną na etacie pani sprzątającej. Właśnie tam potrzebne są wydajne i skuteczne detergenty czyszczące, by móc szybko i skutecznie posprzątać pomieszczenie.
Wybór odpowiednich środków czystości
Dobry i wydajny płyn do mycia okien można znaleźć w sklepie z chemią niemiecką. Od dawna wiadomo, że produkty sprowadzane z zachodu są lepszej jakości, skuteczniejsze oraz wydajniejsze. Dzięki specjalnej formule produkty z takim przeznaczeniem w swoim składzie zawierają składniki chroniące przed powtórnym osadzaniem się zanieczyszczeń. Stosowanie takich produktów to idealne rozwiązanie dla osób stosujących myjki do szyb. Szybko, sprawnie i efektywnie umyjesz szklane powierzchnie nie pozostawiając smug i zacieków. Nada czyszczonym powierzchniom krystalicznego blasku. Producenci zadbali już o to, byś mogła wybrać środek odpowiedni dla Twoich potrzeb. Stworzyli więc płyny z alkoholem, z odtłuszczaczem, z octem a nawet na bazie naturalnych składników, które są bezpieczne dla środowiska oraz osób w Twoim otoczeniu. Ich skład jest znacznie bardziej skoncentrowany i nie jest rozcieńczony, w ramach czego zużywamy go w znacznie mniejszych ilościach. Wystarczy nacisnąć atomizer dosłownie trzy lub cztery razy z odpowiedniej odległości, by płyn znalazł się na całej szklanej powierzchni.
Ciekawostka Czy wiesz, że ocet jest jednym z najstarszych i najbardziej skutecznych środków czystości? Jego kwaśne pH doskonale radzi sobie z tłuszczem i osadami, pozostawiając powierzchnie czyste i lśniące. Możesz przygotować własny roztwór do mycia okien, mieszając wodę z octem w proporcji 1:1.
Techniki mycia okien i porady praktyczne
Gdy w ruch pójdzie ścierka lub szmatka, pamiętajmy o prawidłowej technice i zasadach mycia okien. Od lewej do prawej i z prawej do lewej, góra i dół, dół i góra. Docierając w każdy róg okna. Kończąc, nie zapomnij o wypolerowaniu do sucha we wszystkich miejscach, nawet w tych trudno dostępnych dla coraz bardziej popularnych myjek i odkurzaczy do mycia i czyszczenia okien. Warto również zwrócić uwagę na ramy okien, które także zbierają dużo kurzu i brudu.
Strona wewnętrzna prawdopodobnie będzie znacznie czystsza niż zewnętrzna, ale nie dajmy się oszukać. Owady w naszym mieszkaniu, które pochowały się po wszystkich zakamarkach i kątach gdy poczują, że na zewnątrz temperatura znacznie się podniosła wychodzą nam na parapet. Duże muchy pozostawiają po sobie na szybie małe, czarne plamki, czyli odchody. Są też inne robale, ale chyba nic nas bardziej nie denerwuje jak te olbrzymie muchy.
Kolejna rzecz jaka może pobrudzić nasze okna od wewnętrznej strony to remont. Któż go nie robił i wszyscy znamy denerwujący pył, kurz, smugi i zacieki. W takich przypadkach musimy kilkukrotnie wykonać takie mycie zwłaszcza że przy pierwszych próbach mycia powstają jedynie rozmazane smugi po pyle ze szpachli, cięciu glazury, cyklinowaniu parkietu. Tak czy tak po skończonym remoncie czeka nas gruntowne kilkukrotne mycie okien.
Ciekawostka Stosowanie gazet do mycia okien było popularne w przeszłości nie tylko ze względu na ich dostępność, ale także dlatego, że papier gazetowy doskonale wchłania wilgoć i nie pozostawia smug. Dziś, mimo dostępności nowoczesnych ścierek, metoda ta wciąż ma swoich zwolenników.
Podsumowanie wiedzy z mycia okien
Mycie okien to czynność, która może wydawać się żmudna, ale z odpowiednimi narzędziami i technikami może stać się znacznie prostsza i bardziej efektywna. Warto wykorzystać wiosenne porządki, aby nasze okna lśniły czystością i wpuszczały do wnętrza jak najwięcej światła. Wybierając odpowiednie środki czystości, zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne, możemy osiągnąć doskonałe efekty. Pamiętajmy o regularnym myciu okien, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, aby zawsze cieszyć się czystymi i lśniącymi szybami.
Mam nadzieję, że powyższe porady okażą się pomocne i zachęcą Cię do samodzielnego mycia okien. Powodzenia!