Zmywarka – jak o nią dbać, aby służyła jak najdłużej?

Jak długo zmywarka powinna działać? Według większości producentów około 10 lat. Jak więc przetrwać dekadę bez napraw i serwisowania? Na to, jak długo będzie działać twoje urządzenie, może mieć wpływ wiele czynników, w tym sposób dbania o zmywarkę.

Wskazówki, które pomogą wydłużyć żywotność zmywarki


Przestrzegaj wskazówek zawartych w instrukcji obsługi, zwłaszcza części dotyczącej płukania filtra, ale nie tylko:
- pozbądź się resztek z naczyń - większość zmywarek nie wymaga wstępnego płukania, ale przed załadowaniem naczyń należy pozbyć się zaschniętych resztek jedzenia. Te twarde kawałki mogą zatkać wąż spustowy, rozerwać filtr lub uszkodzić pompę.
- dbaj o filtr – cząstki jedzenia mogą oblepić filtr, a to z kolei spowoduje gorszą wydajność zmywania. Aby umyć filtr, musisz znaleźć plastikowy cylinder, który możesz odkręcić, aby go wyjąć. Następnie wypłucz go pod bieżącą wodą.
- czyść uszczelkę – oryginalna chemia z Niemiec pozwala dokładnie wyczyścić całą zmywarkę, w tym także uszczelkę dokoła drzwi, gdzie często gromadzi się tłuszcz i resztki jedzenia. Nagromadzenie ich może powodować nieprzyjemne zapachy, prowadzić do rozwoju pleśni i potencjalnie uniemożliwiać prawidłowe uszczelnienie drzwi.
- usuń pozostałości po twardej wodzie – jeśli w twoim domu jest twarda woda wewnątrz zmywarki mogą powstawać naloty mineralne i przebarwienia. Zaleca stosowanie środka do czyszczenia zmywarek na bazie kwasu cytrynowego. Bez trudu znajdziesz taki w asortymencie produktów niemieckiej chemii. Producenci rekomendują także używanie soli zmiękczającej wodę.
- Myj tylko naczynia – w sieci nie brakuje filmów sugerujących, że w zmywarce można myć części samochodowe a nawet wekować ogórki. To zdecydowanie zły pomysł! Części samochodowe są tłuste, a zmywarka i detergent nie są przystosowane do obsługi tego rodzaju smaru. Może on zatkać filtr i zrujnować pompę.
Czysta zmywarka
Trudno wyobrazić sobie mycie naczyń w brudnej zmywarce. Regularne czyszczenie i stosowanie dobrej jakości kostek, soli czy nabłyszczacza w postaci oryginalnej chemii niemieckiej korzystnie wpłynie na jej żywotność.