Jak urządzić i zadbać o porządek w przedpokoju?

Jak zadbać o porządek w przedpokoju? W jaki sposób go urządzić by był przyjazny już od wejścia? Wiele osób nurtują takie pytania.

Otwierając drzwi do mieszkania czy to w bloku czy w domku jednorodzinnym praktycznie zawsze stykamy się z korytarzem lub wiatrołapem. Jest to ta część, gdzie witasz gości i przyjaciół. Taki mały hol to wizytówka twojego mieszkania, już od samego początku widać czy sprzątasz systematycznie używając środków czystości. Do takich niespodzianek zazwyczaj dochodzi gdy goście są niezapowiedziani.

Jak urządzić przedpokój w mieszkaniu?

Większość przedpokoi zwłaszcza w blokach jest mała oraz ciasna. To w domu jednorodzinnym możesz pozwolić na znacznie bardziej szerszy. Dlatego warto uruchomić własną wyobraźnię lub najzwyczajniej pooglądać różnego rodzaju katalogi z projektami mieszkań lub programy telewizyjne o aranżacji wnętrz.

Odpowiednie zaprojektowanie małego, ciasnego a zarazem ciemnego korytarza pozwoli Ci przy pomocy kilku sztuczek wizualnie go powiększyć. Poniżej proste triki na powiększenie wizualne przedpokoju.

 • W przedpokoju powieś duże lustro – odbicie lustrzanie pozwoli na optyczne powiększenie pokoju. Zawsze dbaj o jego czystość bo goście lubią się przeglądać w lustrze choćby poprawiając fryzurę lub ubrania.
 • Jasny kolor farby biały, beżowy, jasny żółty – pozwoli na rozjaśnienie wnętrza co również poskutkuje jego powiększeniem.
 • Panele lub płytki wzdłuż korytarza – położenie paneli lub płytek wzdłuż krótkiego korytarza wizualnie go powiększy.
 • Chodniki w przedpokoju – tak samo jak w przypadku paneli lub płytek warto wybrać chodnik, który będzie posiadł w swoim wzorze pasy.
 • Oświetlenie- odpowiednio dobrane oświetlenie pozwoli na doświetlenie wszelkich zakamarków. W połączeniu z jasnymi kolorami ścian pomieszczenie będzie bardziej przyjazne.
 • Wieszak– dobierz taki by zgrał się ze stylem w jakim urządzasz mieszkanie. Pamiętaj że im mniej rzeczy w pomieszczeniu tym jest ono bardziej praktyczne.
 • Szafa – jeśli w twoim przedpokoju znajdzie się miejsce na szafę, to koniecznie niech będzie ona z dużym lustrem. Takie połączenie automatycznie powiększa twój korytarz, a dzięki szafie schowasz wszelkie zalegające na wieszakach kurtki czy bluzy.

Jak zadbać o czystość w przedpokoju?

Przedpokój podobnie jak łazienka czy salon wymagają posprzątania. Cotygodniowe sprzątanie wymaga od Ciebie przynajmniej odkurzenia i zmycia podłogi na mokro. Jednak to nie wszystko. Zwróć jeszcze na inne wskazówki dotyczące sprzątania korytarza w mieszkaniu.

 • Systematyczne sprzątanie pozwoli na zachowanie porządku w korytarzu, zachowując estetyczny wygląd, a gruntowne sprzątanie zajmie Ci znacznie mniej czasu.
 • Z pomocą różnego rodzaju środków pozbędziesz się zabrudzeń np. odcisków rąk (w przypadku dzieci) lub nosa (w przypadku zwierząt domowych).
 • W szafie lub szafce na buty miej schowane podręczne akcesoria do sprzątania, ponieważ w jesienne i zimowe wieczory na butach przynoszone jest błoto oraz roztopiony śnieg.
 • Pozostawione plamy wycieraj natychmiast - po wyschnięciu wyglądają nieestetycznie i są roznoszone przez mieszkańców po innych pomieszczeniach.